Zemský ředitel Václav Bláha: O naší službě jsem nikdy nezapochyboval

|

Jako studenta ho do OVB přivedl spolužák Jan Hamr, dnes super senior zemský ředitel. Václav Bláha o spolupráci s OVB nechtěl nejprve vůbec slyšet, vše ale změnila první setkání a první kurzy. Po 10 letech se stal regionálním ředitelem, čekání na další povýšení se nakonec protáhlo na dalších 10 let. »Bylo to však nádherných 10 let,« říká zemský ředitel Václav Bláha.

Jaká pro vás byla cesta z pozice regionálního ředitele na pozici zemského ředitele?

Na pozici regionálního ředitele jsem strávil nejdelší část své dosavadní kariéry, celkem 10 let. Když jsem v roce 2013 povýšil na regionálního ředitele, stále ještě ve 30 letech věku, tak mi tehdy zbýval opravdu už jen drobný krůček dosáhnout do dvou let pozice zemského ředitele. Příjmy mi hodně vzrostly a s příchodem první dcery jsem přece jen v podnikání trochu zvolnil. Neminuly mě také odchody spolupracovníků a několik let jsme bohužel spíše stagnovali, takže cesta na zemského ředitele se nakonec protáhla na 10 let. Bylo to však nádherných 10 let, narodily se nám dvě krásné dcery, budoval jsem nejrůznější investiční majetek a radoval se z příchodů nových skvělých týmových spolupracovníků. Bylo mi také jasné, že pro pozici zemského ředitele je potřeba povýšit v týmu ředitele, a to se mi dlouhé roky nedařilo. První ředitelkou v našem týmu, bez které by cesta na zemského ředitele byla nemyslitelná, se stala Klára Bilíková. Klára přišla jako R1, až když jsem byl regionální ředitel, a její rychlý růst na oblastní ředitelku byl pro naše budoucí zemské ředitelství extrémně důležitý. Druhým ředitelem se následně stal dlouholetý parťák Karel Malák. S těmito dvěma řediteli, jak říkám pravou a levou rukou, jsem pocítil, že to už společně dáme! Samozřejmě jsme potřebovali povýšit i řadu nových GST. Extrémně důležití pro posun na zemské ředitelství však byli především všichni manažeři, kteří se mnou jsou po boku dlouhodobě, budovali se mnou už regionální ředitelství a vytrvali loajální po celou dobu. Bez jejich podpory a nasazení by o povýšení nešlo ani uvažovat!

Když jste vstoupil do OVB, měl jste rovnou ty nejvyšší ambice, nebo to přišlo až postupně??

Do OVB jsem přišel po dlouhém přemlouvání od mého spolužáka R2 Jana Hamra (dnes super senior zemský ředitel). Do OVB jsem vůbec nechtěl, děsila mě představa, že budu otravovat lidi a nabízet finanční produkty, což mi jako studentovi pražské, »prestižní« VŠE přišlo pod úroveň. Aspoň tak to tehdy bylo na VŠE prezentováno – všichni profesoři, docenti a učitelé nám vyprávěli, že z VŠE budeme ta největší elita v ČR, budeme všichni manažeři a budeme řídit firmy atd. Kolikrát si na to vzpomenu a je mi smutno, když vidím, kde končí většina absolventů… Ale zpět k otázce – nechal jsem se tehdy přemluvit Honzou Hamrem, ale rozhodně jsem tehdy přicházel pouze s myšlenkou maximálně brigády při vysoké škole, získání informací a prostě tomu více rozumět. Vstoupil jsem do kurzů, které garantovali manželé Slezákovi. Už po pár setkáních jsem byl nadšený a přesvědčený o smyslu naší služby – o naší službě jsem nikdy nezapochyboval od prvního setkání dodnes. Nicméně myšlenka, resp. vůbec uvěření možnosti dosáhnout pozice zemského ředitelem přišla až o mnoho let později. 

Kdyby bylo jedno slovo nebo vlastnost, které provází vaši kariéru v OVB, co by to bylo?

Přirozenost a respekt k lidem.

Jakou radu byste nyní dal svému já na začátku kariéry v OVB?

Začni hned rekrutovat!

Změnila nějak váš život pozice zemského ředitele? Případně čekáte, že ještě nějaká změna nastane?

Mám pocit, že můj první rok na pozici zemského ředitele byl o ještě větším pracovním nasazení než roky před tím, minimálně z pohledu vynaloženého času. Potvrdilo se to, co jsem tušil, že změna z regionálního na zemského ředitele je výraznější než jakékoli povýšení před tím. Mám pocit, že si to pár měsíců muselo vše »sednout«. Neskutečně se však těším do dalších měsíců a let, kdy očekávám že se budu mnohem více soustředit na strategická témata.

Jak důležitý je pro vás a vaši práci sebevzdělávání a další rozvoj?

Sledovat trendy a udržovat si všeobecný přehled a zdravý úsudek je důležité vždy. Baví mě sledovat aktuální dění ve financích, ekonomice i celkově ve světě. Snažím se udržovat přehled. Osobně jsem nikdy aktivně nevyhledával psychology či kouče, i když vím že je to už řadu let trendy. Neposlouchám podcasty ani nečtu chytré knihy. Myslím, že vše potřebné k naší práci máme přímo tady v OVB, ve strukturální firmě. Během své kariéry jsem tedy inklinoval spíše k inspiraci a vzdělání v rámci OVB, nechyběl jsem na žádné pracovní akci, inspiroval jsem se rád od nadřízených, kamarádů a kolegů v OVB.

Jak se motivujete?

Nemám pocit, že bych se musel nějak motivovat. Motivuje mě život, který můžeme s rodinou žít. 

A jak motivujete vaše spolupracovníky?

Aktivně pořádám celou řadu seminářů na nejrůznějších úrovních. Velmi důležité jsou u nás dvoudenní semináře, které jsou s přespáním a kde si naši spolupracovníci mohou pracovat i večer a diskutovat podnikatelská témata dlouho do noci. Máme dlouhodobě systém incentivních, motivačních a odměnových akcí pořádaných všemi řediteli v našem zemském ředitelství. Snažím se však, aby největší motivací byl náš kariérní plán.

Čeho si nejvíce ceníte na svém týmu?

Loajality, podpory, lidskosti a přirozenosti našeho managementu.

Čím je vaše ředitelství v rámci struktury OVB charakteristické?

Před několika lety jsem si s mými řediteli popsal a vydefinoval naše ředitelství jako jedno z nejvíce různorodých v OVB, minimálně z pohledu věku – zastoupení manažerů máme opravdu ve všech věkových kategoriích, od čerstvých studentů po maturitě po manažery v důchodovém věku. Zároveň jsme zhruba vyrovnaní v počtu mužů a žen. Vést takto různorodý tým je z mnoha ohledů složitější než v případě týmu stejnorodého. S řediteli jsme si tehdy popsali naší vizi a strategii F3, která popisuje, jak přistupovat a podporovat takto různorodý tým, jak se snažit z naší různorodosti těžit, hledat v ní výhodu a synergii. V rekrutingu tedy cílíme na všechny generace. Speciální podporu však máme připravenu pro přicházející mladou generaci z řad studentů. Velmi vítáme a chceme v začátcích podpořit každého studenta, který se rozhodne podnikat.

Jak vidíte budoucnost vašeho týmu? A jaké plány máte vy osobně?

Aktuálně máme hlavní focus na povyšování nových GST, v nejbližších 2 letech bych rád zdvojnásobil počet GST v našem zemském ředitelství. Ve středním období je to jasná vize SLD, už nyní máme totiž v ředitelství několik osobností, které zcela jistě dosáhnou pozice zemského ředitele. V delším časovém horizontu se strašně těším na nové zajímavé osobnosti, které k nám budou přicházet, pochopí smysl a hodnotu naší služby a pochopí strukturální byznys. Těším se na růst těchto osobností v našem SLD.

Uvažujete o vstupu na zahraniční trh?

Vůbec se tomu nebráním, ale u mě osobně to není priorita. Pokud se u nás objeví silná osobnost s touto vizí, rozhodně jsem připraven tuto cestu ve všech ohledech podpořit.

Co vás baví kromě OVB?

Mojí hlavní zábavou posledních let je vedle podnikání moje rodina, moje dvě krásné dcery. Rád jsem v prostředí fajn lidí, kamarádů a přátel nejen z našeho byznysu. A aktuálně i starost o zámek, tam je totiž o zábavu postaráno.

Co považujete za svůj největší úspěch, když vynecháme všechna povýšení?

Jsem neskutečně vděčný za naše 2 dcery a šťastnou a zdravou rodinu.

Mají podle vás lidé, kteří úspěšně podnikají s OVB, něco společného? Co je podle vás spojuje?

Touha, pracovitost, trpělivost a aktivní přístup.

Zemský ředitel Václav Bláha

Pochází z obce Čížová v okrese Písek, kde stále působí. Do OVB vstoupil v roce 2003 ještě jako student vysoké školy. Kromě jižních Čech má kanceláře také na jižní Moravě a v Praze. Rád tráví čas s rodinou, má dvě dcery. Před časem koupil zámek Cerhonice. Chce přispět společnosti tím, že se postará o kousek naší historie. Není to pro něj investice, ale projekt, který přesahuje jeho život a předá ho dále dalším generacím.